N'sfond

Title

Artist

Emisioni Tani

RITME RINORE

13:30 14:00

Emisioni Tani

RITME RINORE

13:30 14:00

Emisioni n'radhë


Vjosa Osmani

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka thënë se në takimin e përbashkët me presidenten Vjosa Osmani dhe drejtorin e AKI-së Petrit Ajeti, është informuar mbi gjendjen e sigurisë në veri të vendit dhe angazhimin e institucioneve shtetërore në përballje me sulmet terroriste gjatë ditëve të fundit. Po ashtu, në postimin e tij në facebook, ai […]

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, i ka ndarë urdhrin më të lartë të Republikës  “Heroi i Kosovës”, policit Afrim Bunjaku.  Osmani, në fjalimin e saj ka thënë se Kosova ka edhe një hero i cili ra në mbrojtje të rendit, ligjit, integritetit territorial dhe sovranitetit të Kosovë “Jemi mbledhur në këtë ceremoni për t’ia dhënë […]

Në nderim të policit Afrim Bunjaku, që u vra në orët e para të mëngjesit të së dielës në veri, presidentja Vjosa Osmani e ka shpallur të hënën ditë zie shtetërore. “Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, në mbështetje të Kushtetutës së Kosovës, ka marrë vendim që dita e hënë, 25 shtator 2023, të […]

Fehmi e Xhevë Lladrovcin, në 25 vjetorin e rënies, i ka përkujtuar presidentja Vjosa Osmani. Osmani ka theksuar se Fehmi e Xhevë Lladrovci, e përmbyllën bashkërisht rrugëtimin e tyre jetësor e patriotik. “Përkushtimi i tyre i palëkundur për lirinë i bëri që ata të jenë stoikë, të guximshëm e këmbëngulës. Si të tillë u përjetësuan, […]

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se zbulimi i mbishkrimit monumental në Ulpianë zbulon fragmente të qytetërimit tonë të lashtë. Osmani ka shkruar në Facebook se kjo është dëshmi e trashëgimisë së prekshme të Kosovës, e cila ndërlidh të tashmen me të kaluarën e largët. “Ulpiana është një udhëtim nëpër kohë që zbulon thesaret […]

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës se Kosovës (SBAShK), ka reaguar lidhur me ndryshimet në Ligjin e skemave pensionale. SBAShK thekson se me këto ndryshime diskriminimi vazhdon. “Qeveria Kurti duke u trimëruar me numrin e votave vazhdon të nxjerrë Ligje e të bëjë ndryshime në Ligje pa bërë konsulta me palët që preken […]

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani priti sot në takim përfaqësuesit e organizatave të dala nga lufta e UÇK-së: Organizatën e Veteranëve, Shoqatën e Invalidëve dhe Shoqatën e Familjeve të Dëshmorëve, të cilët i adresuan shqetësimet e tyre në raport me përmbajtjen e Ligjit nr. 08/L-142 për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që përcaktojnë […]

Pas përdorimit të dhunës në Kuvend, raporton Capital FM, ka reaguar edhe presidentja Vjosa Osmani. Ajo tha se përdorimi i dhunës fizike është dëmi më i madh që mund t’u bëhet institucioneve tona. Reagimi i plotë i Presidentes: Përdorimi i dhunës fizike si mjet për t’i adresuar pakënaqësitë, dallimet apo mosmarrëveshjet politike është dëmi më […]

Koncerti i Rame Lahajt në Ulqin, ishte shkas që të bëhen bashkë kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq ai Shqipërisë, Edi Rama dhe presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani. Lajmin e ka bërë të ditur Agim Shahini – kryetar i Aleancës Kosovare të Bizneseve (AKB), përmes një postimi në Facebook. Sipas Shahinit, në koncetrt ishin […]

Lajmi për vdekjen e protesorit universitar Arsim Fehmiu, ka qenë lajm pikëllues për presidenten Vjosa Osmani. Ajo i ka shprehur ngushëllime familjes dhe ka thënë se profesor Arsimi ka dhënë një kontribut të çmuar në sferën universitare, por edhe në themelimin e institucioneve të pavarura sportive të Republikës së Kosovës. Kontributi i tij në sportin […]