N'sfond

Title

Artist

Emisioni Tani

12:00 17:00

Emisioni Tani

12:00 17:00

Emisioni n'radhë

17:00 21:00


Prishtinë

I. Një dritë vezulluese, e dalë nga ninëza e syrit, porsi shigjetë, i shkapërderdhet, cep më cep, zemrës bujare.   II. As lapsi i dashurisë, s’mjafton, nganjëherë, për ta thurur gardhin e jetës, që shpesh, sfilitës, të sjellë të papritura.   III. E bën më të shkurtër, për t’u shijuar edhe më, për ta braktisur […]

“Shqipja në rrezik” dhe “Letërsia shqipe dhe interkulturalizmi” janë temat kryesore të edicionit të 41-të të Seminarit Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare, që nisi punimet më 14 gusht. Seminari, që është organizimi më i madh dhe më i rëndësishëm për shkencat e albanologjisë, ka tërhequr vëmendjen e qindra studiuesve shqiptarë e të huaj […]

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK), me mbështetjen e medieve dhe organizatave të shoqërisë civile, kanë protesuar me moton “Demokracia vdes në errësirë”. Protesta është organizuar në shenjë revolte për pezullimin e certifikatës së biznesit të Klan Kosova nga Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, shkruan Telegrafi, përcjell CAPITAL FM. Protesta ka nisur rreth orës […]

Njëri nga ish-komandantët e UÇK-së, Daut Haradinaj nga AAK-ja, ka kujtuar vëllezërit Bytyqi, shqiptaro-amerikanët e luftës së UÇK-së, në 24 -vjetorin e vrasjes së tyre. Haradinaj ka njoftuar se ka kërkuar nga Komuna e Prishtinës për ndarjen e një vendi ku mund të ndërtohet shtatorja e vëllezërve Bytyqi. “Datë që na kujton se sa i […]

Një person është plagosur, pas gjuajtjeve me armë zjarri në rrugën “Fehmi Agani” në Prishtinë. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i policisë për rajonin e Prishtinës, Agron Borovci. Borovci ka thënë se i plagosuri është dërguar në QKUK për trajtimin mjekësor. Sot rreth orës 21:30, është raportuar për gjuajtje me armë zjarri të ndodhur në […]