N'sfond

Title

Artist

Emisioni Tani

12:00 17:00

Emisioni Tani

12:00 17:00

Emisioni n'radhë

17:00 21:00


Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një prononcim për gazetën e njohur zvicërane, “Neue Zurcher Zeitung”, ka theksuar se ideja e Asociacionit u soll në Kosovë nga Serbia. “Ideja u soll në Kosovë nga Serbia. Nuk vjen nga popullata serbe e Kosovës. Ndërkaq, Beogradi thotë: Nuk do t’ju njoh kurrë dhe kërkon që ky asociacion […]

Një javë pas darkës së përbashkët në Athinë të ftuar nga Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, këtë herë në kuadër të Forumit të Bledit për Siguri, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti zhvilloi një takim dy palësh me Kryeministrin e Bullgarisë, Nikolai Denkov. Në takimin e parë dy palësh të tyre, kryeministri Kurti e […]

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se degradimi i qeverisë ka arritur në përmasa enorme, si në planin e brendshëm ashtu edhe në atë të jashtëm. Reagimi i Haradinajt vjen pasi dy zyrtarë të Ministrisë së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, dhe një biznesmen janë arrestuar sot nën dyshime për […]

Analistët në Kosovë vizitën e kryeministrit Albin Kurti në Maqedoninë e Veriut, në mënyrën si u realizua, nuk po e shohin të dobishme për shqiptarët dhe çështjen e shqiptarëve në këtë shtet. Sipas tyre vizita e kryeministrit përçau edhe më tej partitë shqiptare në shtetin fqinj. Më 11 gusht, kryeministri i Kosovës Albin Kurti mori […]

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur për dakordimin për depërshkallëzimin e situatës në veri të Kosovës. Në një shkrim në Twitter, Kurti ripërsëriti deklarimet për reduktimin e pranisë së Policisë në tri komunat veriore. Kryeministri tha se tani është hapur rrugë për zgjedhjet e parakohshme dhe shtoi se ato po bëhen konform marrëveshjes në […]

Ish-nënkryetari i Mitrovicës së Jugut nga radhët e partisë në pushtet dhe, kryeshefi ekzekutiv i Bordit të Ndërmarrjes Hidroekonomike “Ibër-Lepenci”, Faruk Mujka, ka reaguar pas arrestimit të tij nën dyshimet për korrupsion. Të njëjtit që iu gjeten rreth 60 mijë euro Gjykata para disa ditësh ka vendosur që të mbrohet në liri. Mujka, përmes një […]

Kryeminsitri Albin Kurti, po merr pjesë në edicionin e 25-të të Simpoziumit Ndërkombëtar SYMI, që po mbahet në Greqi. Gjatë këtij simpozumi, Kurti ka takuar edhe të dërguarin special të Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak. Siç njofton kryeministri në Twitter, me Lajçakun është biseduar për uljen e tensioneve dhe normalizimin […]

Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës në një mbledhje të mbajtur sot ka diskutuar për zhvillimet e fundit politike me theks të veçantë, siç thuhet, mbi skandalet e fundit të partisë në pushtet. Në komunikatën e kësaj partie thuhet se Lidhja Demokratike e Kosovës dënon edhe njëherë pamjet e shëmtuara të dhunës në Kuvendin e […]

Në audio-incizimet e fundit në mes të Mimoza Kusari – Lilës dhe Slavko Simiq, ajo dëgjohet duke i ofenduar disa pjesëtarë të partive opozitare. Duke i komentuar këto biseda, Visar Ymeri në Debat Plus, tha se për Vetëvendosjen dhe kryeministrin Albin Kurti, më e rëndësishme është fitorja ndaj opozitës sesa fitorja në veri të vendit. […]

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se Kosova rregullisht komunikon dhe koordinohet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimin Evropian. Në një intervistë për HardTalk të BBC, teksa është pyetur se a është i gatshëm të veprojë për ta deeskaluar situatën, Kurti ka ritheksuar se për këtë ai ka ofruar edhe zgjedhje të parakohshme në […]