N'sfond

Title

Artist

Emisioni Tani

RITME RINORE

13:30 14:00

Emisioni Tani

RITME RINORE

13:30 14:00

Emisioni n'radhë

RITME RINORE

13:30 14:00


BE

Shefi i Zyrës Ndërlidhëse të NATO-s në Beograd, Giampiero Romano, thotë se NATO-ja është ende në pritje të një shtensionimi të plotë të situatës në veri të Kosovës.  “Të gjitha palët duhet të punojnë për të parandaluar çdo ripërshkallëzim. Dhuna mund ta destabilizojë Ballkanin Perëndimor dhe të kërcënojë aspiratat euro-atlantike të këtij rajoni”, tha Romanov […]

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, reagoi pas kundërshtimit që Komisioni Evropian u bëri objektivave që Charles Michel deklaroi ditën e djeshme, në samitin e Bledit në Slloveni për zgjerimin e Bashkimit Evropian. Me anë të një statusi në platformën “X”, Rama tha se në statusin aktual të punës është më mirë të qëndrojmë në autobusin […]

Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, gjatë një konference për media ka thënë se ”Kosova nuk ka pasur sjellje evropiane”, duke iu referuar situatës zvarritjes së shtrensionimit të situatës në veri. Ndaj kësaj deklarate ka reaguar deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Armend Muja. Muja tha se respektimi i ligjshmërisë, kushtetutshmërisë dhe sovranitetit, nuk qenka sjellje evropiane e […]

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur për dakordimin për depërshkallëzimin e situatës në veri të Kosovës. Në një shkrim në Twitter, Kurti ripërsëriti deklarimet për reduktimin e pranisë së Policisë në tri komunat veriore. Kryeministri tha se tani është hapur rrugë për zgjedhjet e parakohshme dhe shtoi se ato po bëhen konform marrëveshjes në […]

Në ndërtesën e Qeverisë së Republikës së Kosovës, u zhvillua mbledhja e pestë e Këshillit Ministror për Integrim Evropian. Kjo mbledhje u kryesua nga zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi. “Integrimi i Kosovës në institucionet euroatlantike ka qenë dhe mbetet një nga prioritetet më të rëndësishme […]

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se Kosova rregullisht komunikon dhe koordinohet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimin Evropian. Në një intervistë për HardTalk të BBC, teksa është pyetur se a është i gatshëm të veprojë për ta deeskaluar situatën, Kurti ka ritheksuar se për këtë ai ka ofruar edhe zgjedhje të parakohshme në […]