N'sfond

Title

Artist

Emisioni Tani

RITME RINORE

13:30 14:00

Emisioni Tani

RITME RINORE

13:30 14:00

Emisioni n'radhë


Kosovë

Shefi i Zyrës Ndërlidhëse të NATO-s në Beograd, Giampiero Romano, thotë se NATO-ja është ende në pritje të një shtensionimi të plotë të situatës në veri të Kosovës.  “Të gjitha palët duhet të punojnë për të parandaluar çdo ripërshkallëzim. Dhuna mund ta destabilizojë Ballkanin Perëndimor dhe të kërcënojë aspiratat euro-atlantike të këtij rajoni”, tha Romanov […]

Një javë pas darkës së përbashkët në Athinë të ftuar nga Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, këtë herë në kuadër të Forumit të Bledit për Siguri, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti zhvilloi një takim dy palësh me Kryeministrin e Bullgarisë, Nikolai Denkov. Në takimin e parë dy palësh të tyre, kryeministri Kurti e […]

Analistët në Kosovë vizitën e kryeministrit Albin Kurti në Maqedoninë e Veriut, në mënyrën si u realizua, nuk po e shohin të dobishme për shqiptarët dhe çështjen e shqiptarëve në këtë shtet. Sipas tyre vizita e kryeministrit përçau edhe më tej partitë shqiptare në shtetin fqinj. Më 11 gusht, kryeministri i Kosovës Albin Kurti mori […]

Albulena Haxhiu, ministre e Drejtësisë, ka reaguar në rrjetin social Facebook, e cila, siç raporton Capital FM, është shprehur se policia është duke arrestuar banditët dhe të gjithë ata që ndihmuan të shkaktohej dhuna fizike në Kuvendin e Kosovës. Reagimi i plotë i Haxhiut: Sulmet e organizuara ndaj Qeverisë së Kosovës sot u manifestuan edhe […]

Deputeti i PDK-së, Mergim Lushtaku, bashkë me deputeten Eliza Hoxha, janë deklaruar për media pas ngjarjeve të sotme në Kuvend. Deputetja Hoxha thotë se ngjarja e sotme ishte e pazakontë. Ajo thotë se ata u dhunuan në Kuvend. “Erdhëm në Kuvend për të kryer punën e zakonshme, për të kërkuar përgjigje për skandalin e ditëve […]

Ka përfunduar sot procesi mësimor në të gjitha shkollat fillore të Republikës së Kosovës. Nxënësit nga klasa e parë deri në të nëntën, kanë marrë librezat e tyre me nota. Ndërkohë, viti shkollor për nxënësit nga klasa e dhjetë deri në të dymbëdhjetën, ka përfunduar javën e kaluar. Ky vit shkollor kishte nisur me greva […]

Agjencia e Ushqimit dhe e Veterinarisë (AUV), ka kërkuar nga qytetarët e Republikës së Kosovës që therjen e kurbaneve ta bëjnë vetëm në thertoret e licencuara (të aprovuara). Ndaj qytetarëve të besimit islam që nuk respektojnë urdhëresën, sipas AUV-it, do të merren masa ndëshkimore. Kjo është urdhëresa e plotë e AUV-it: Mos therni kurban jashtë […]

Maturantët nga Kosova të shtunën, më 24 qershor, do t’i nënshtrohen Provimit të Maturës Shtetërore (PMSh). Njoftimin për mbajtjen e provimit e ka bërë Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, e cila gjithashtu ka bërë të qarta edhe rregullat të cilat duhet të respektohen nga maturantët. Në koordinim me Drejtoritë Komunale të Arsimit dhe […]

Nga e hëna, disa shoferë të kamionëve në territorin e Serbisë kanë vendosur barrikada për të bllokuar qarkullimin e kamionëve me targa të Kosovës, që çojnë drejt tri pikave kufitare Merdare, Jarinjë dhe Bërnjak. Kjo bllokadë është bërë në shenjë revolte ndaj vendimit të Qeverisë së Kosovës për të ndaluar hyrjen e kamionëve me targa […]

Sulmi ndaj gazetarëve në veri të Kosovës ka vazhduar edhe gjatë ditës së sotme. Gazetarja Dorentina Thaqi dhe disa kameramanë janë të sulmuarit e radhës. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) dënon ashpër sulmet e ekstremistëve serbë dhe kërkon që ata të dalin para drejtësisë. Ky është reagimi i plotë i AGK-së: Gazetarja e RTV […]