N'sfond

Title

Artist

Emisioni Tani

RITME RINORE

13:30 14:00

Emisioni Tani

RITME RINORE

13:30 14:00

Emisioni n'radhë


Kriza në Ukrainë

Ushtarët ukrainas janë bërë “arrë e fortë” për trupat pushtuese ruse të Vladimir Putinit. Ata çdo ditë e më shumë po e dëshmojnë këtë, duke i shkaktuar humbje të mëdha ushtrisë ruse në fushëbetejë. E një prej aseteve më të çmuara të Kievit janë snajperistët nga radhët e forcave të armatosura të Ukrainës, që po […]

Zyrtarët perëndimorë besojnë se përplasja e aeroplanit që mendohet se ka vrarë Yevgeny Prigozhin ishte shkaktuar qëllimisht nga një shpërthim, sipas burimeve të huaja. Një vlerësim paraprak i inteligjencës amerikane zbuloi se aeroplani ishte rrëzuar qëllimisht, thanë zyrtarët amerikanë dhe perëndimorë. Një nga zyrtarët, i cili nuk mund të përmendet, tha se shpërthimi ishte në […]

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka folur rreth situatës ekonomike të Rusisë teksa u shfaq përmes një videolidhjeje në samitin e BRICS-it. Ai thotë se Rusia është pjesë e pesë vendeve më të fuqishme ekonomikisht në botë, pavarësisht “pikëpamjeve pesimiste” të ekspertëve perëndimor. Lideri rus thotë se “ka paqëndrueshmëri në tregjet financiare, energjetike dhe të tjera, […]

Sulmet ndaj Moskës nuk po arrijnë shumë taktikisht, por po “dërgojnë një mesazh të fuqishëm”, thotë analisti ushtarak Sean Bell. Ai ka thënë se miliona njerëz në kryeqytetin rus do të jenë “gjithnjë e më shumë të shqetësuar” për sulmet e përsëritura me dron, të cilat nga ana e tyre “do të ngrenë pikëpyetje në […]

Fëmijët rusë tani po detyrohen të mësojnë gënjeshtra të hapura, propagandë për luftën në Ukrainë dhe një histori “plotësisht të rishikuar” të botës në mënyrë që të kalojnë provimet e tyre. Një kapitull i një libri të ri të historisë i shkruar nga një ndihmës i linjës së ashpër të Vladimir Putinit titullohet “Ukraina është […]

Autoritetet ruse i kanë ndaluar punonjësit e kanaleve televizive Russia-24 dhe Moscow-24 (pjesë e Kompanisë Shtetërore të Televizionit dhe Transmetuesit), si dhe RBC dhe disa kanaleve televizive rajonale, të transmetojnë sulmin me dron në Moskë, shkruan një portal i huaj. Sipas një të intervistuari të kësaj media, këto kanale e kanë patur të ndaluar të […]

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë ka akuzuar shtetin rus se në mënyrë figurative ka gjuajtur raketa ndaj njerëzve të uritur në mbarë botën duke sulmuar portin ukrainas të Odesës. Rusia lëshoi një valë dronësh dhe raketash në portet e Detit të Zi gjatë natës, nga të cilat sasi të mëdha drithi eksportohen në tregjet botërore, […]

Thashethemet për vendndodhjen e gjeneralit rus Sergei Surovikin kanë qarkulluar që nga rebelimi i luftëtarëve të Grupit Wagner. Gjenerali Surovikin ka shërbyer si zëvendëskomandant i forcave ruse në luftën e Ukrainës – por nuk është parë në publik që nga rebelimi. Ka pasur pyetje rreth asaj se sa kishte informata për rebelimin para se të […]

Ky është momenti kur forcat ukrainase shkatërrojnë tankun rus në një fushë të hapur. Pamjet u publikuan në Twitter nga faqja ukrainase “Operativno_ZSU”, që vazhdimisht poston video për aksionet e luftimeve në Ukrainë. Ескадрон в черговий раз демонструє, як Сили оборони нищать русню 🔥🔥🔥https://t.co/7afzWKQabH pic.twitter.com/AeVPVoJeAn — Оперативний ЗСУ (@operativno_ZSU) June 30, 2023 Në bazë të […]