N'sfond

Title

Artist

Emisioni Tani

23:40 23:55

Emisioni Tani

23:40 23:55

Emisioni n'radhë

23:40 23:55


Kulturë

Kur mësuesja e parë shqiptare diplomoi në Kolegjin Amerikan ( atëherë ajo ishte bërë gati për misionin e madh në atdhe), me rastin e cermonisë, që ishte organizuar në qershor të vitit 1891, poeti dhe mësuesi i madh Naim Frashëri i afrohet asaj mësueseje ( Sevastie Qiriazit) dhe e përgëzon me këto fjalë: “Motër, ti […]

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se zbulimi i mbishkrimit monumental në Ulpianë zbulon fragmente të qytetërimit tonë të lashtë. Osmani ka shkruar në Facebook se kjo është dëshmi e trashëgimisë së prekshme të Kosovës, e cila ndërlidh të tashmen me të kaluarën e largët. “Ulpiana është një udhëtim nëpër kohë që zbulon thesaret […]

SALI MANI (1945—2009) Këngëtar, krijues, kompozitor e interpretues Rapsodi Sali Mani lindi më 1945 në Koplik të Malësisë së Madhe. Që në moshë të re qe frymëzuar gjithherë në traditat kombëtare folklorike. Saliu filloi që me lahutë t’i përcillte këngët e kreshnikëve. Zëri i tij tërhoqi vëmendjen edhe të malësorëve të cilët e inkurajuan këngëtarin […]

Autori Shefik Sadiku, javën e ardhshme, të enjten, do t’i tubojë në një sallë dashamirët e librit me qëllimin për ta përuruar së bashku një vepër me shumë vlerë për jetën. Përurimi i librit “Thënie të urta, aforizma” do të bëhet më 29 qershor 2023, në orën 14:00. Ngjarja do të zhvillohet në Shtëpinë e […]