N'sfond

Title

Artist

Emisioni Tani

12:00 17:00

Emisioni Tani

12:00 17:00

Emisioni n'radhë

17:00 21:00


Kuvendi i Kosovës

Që kur u betuan në nëntor të vitit të kaluar, dhjetë deputetët e rinj serbë kanë marrë pjesë vetëm edhe në një seancë tjetër në muajin prill. Mungesa e deputetëve në gjashtë muaj sipas Kushtetutës rrezikon humbjen e mandatit të tyre. Kjo seancë i kushtoi buxhetit mbi 125 mijë euro. Nëntë kandidatët nga Lista Serbe […]

Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Besnik Tahiri, ka kërkuar që mocioni i tyre për mosbesim ndaj Qeverisë të përkrahet nga opozita. Sipas tij, seancat e radh duhet të kenë synim rrëzimin e Qeverisë, duke konfirmuar se rrëzimi i Qeverisë nuk do të bëhet me vota të Listës Serbe. “Nga […]

Partia Demokratike e Kosovës, ka parashtruar kërkesë në Gjykatën Kushtetuese për vlerësimin e kushtetutshmërisë lidhur me mbajtjen e seancës së Kuvendit, ku pati përleshje fizike. Kështu ka bërë të ditur shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri në një postim në Facebook. “Në emër të Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, ju njoftoj […]

Eskalimi i situatës në Kuvendin e Kosovës, nisi në momentin kur kryeministri Albin Kurti ishte duke mbajtur fjalim. Gjatë kohës që Kurti po fliste për marrëveshjen me BE-në për de-përshkallëzim të situatës, deputetja e PDK-së, Ganimete Musliu ngritët nga ulësja e saj dhe i vendos tek foltorja ku po fliste kryeministrin fotografin e “Kurtit si […]

Kuvendi i Kosovës ka miratuar në lexim të dytë Projektligjin për statusin dhe të drejtat e dëshmorëve, invalidëve, veteranëve, pjesëtarëve të ushtrisë çlirimtare të Kosovës, personat e dhunuar gjatë luftës, viktimave civile dhe familjarëve të tyre, gjë që do të mundësojë njohjen e statusit për viktimat e dhunës seksuale gjatë luftës deri në vitin 2025. […]