N'sfond

Title

Artist

Emisioni Tani

Emisioni Tani

Emisioni n'radhë


KFOR

Shefi i Zyrës Ndërlidhëse të NATO-s në Beograd, Giampiero Romano, thotë se NATO-ja është ende në pritje të një shtensionimi të plotë të situatës në veri të Kosovës.  “Të gjitha palët duhet të punojnë për të parandaluar çdo ripërshkallëzim. Dhuna mund ta destabilizojë Ballkanin Perëndimor dhe të kërcënojë aspiratat euro-atlantike të këtij rajoni”, tha Romanov […]

Ministri i ri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci ka pritur në takim komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Angelo Michele Ristuccia. Duke diskutuar për situatën e sigurisë në vend, të dy kanë theksuar vazhdimin e bashkëpunimit në mes të dy institucioneve, në kuadër të mandateve që kanë. Në njoftim është bërë nga Ministria e Mbrojtjes bëhet e ditur […]

Në ditët në vijim, kontingjenti amerikan i caktuar në Komandën Rajonale të KFOR-it në Lindje do të zhvillojë një aktivitet ajror në një fushë të hapur afër Polacit në Mitrovicë Jugore. Në një komunikatë për media bëhet e ditur se me këtë rast do të mbyllet qarkullimi ngjitur me zonën e stërvitjes. Aktiviteti i kërcimit […]

Banorët e Komunës së Kllokotit, raporton Capital FM, kanë paraqitur shqetësimet e tyre për vend-lokacionet e asgjësimeve të kafshëve me rezultat pozitiv të sëmundjes MAD. Sëmundja e këtyre kafshëve po shihet mjaft serioze edhe nga ana e autoriteteve vendore dhe ndërkombëtare. KFORI, zyrtarët komunalë të Kllokotit u tubuan në një takim me AUV-in dhe diskutuan […]

Nga nesër, e premte, fillon zvogëlimi i pjesëtarëve të Policisë së Kosovës për 25 për qind, në dhe përreth objekteve komunale në veri. Këtë Policia e Kosovës e ka bërë të ditur përmes një komunikate për media pas një takimi punues që ka zhvilluar me EULEX-in dhe KFOR-in lidhur me vlerësimin e situatës së sigurisë […]

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, të hënën, ka zhvilluar bisedë telefonike me Sekretarin Amerikan të Shtetit, Anthony Blinken. Siç njoftohet, Kurti dhe Blinken folën për gjendjen në katër komunat veriore të Kosovës. Kurti ka thënë se për zgjedhjet e reja duhen paraprirë nga sundimi i ligjit. U fol edhe për ekstremistët e dhunshëm […]

Gabriel Escobar, i dërguar amerikan për Ballkanin Perëndimor, të premten tha se përshkallëzimi po krijon kushte të vështira jo veç për Kosovën e Serbinë, por edhe për rajonin. Kryetarët e rinj shqiptarë në veri, sipas të dërguarit amerikan, punët duhet t’i kryejnë në lokacione alternative, ndërkaq Polica e Kosovës duhet të tërhiqet nga ndërtesat komunale. […]