N'sfond

Title

Artist

Emisioni Tani

Emisioni Tani

Emisioni n'radhë


Botë

Ushtarët ukrainas janë bërë “arrë e fortë” për trupat pushtuese ruse të Vladimir Putinit. Ata çdo ditë e më shumë po e dëshmojnë këtë, duke i shkaktuar humbje të mëdha ushtrisë ruse në fushëbetejë. E një prej aseteve më të çmuara të Kievit janë snajperistët nga radhët e forcave të armatosura të Ukrainës, që po […]

Zyrtarët perëndimorë besojnë se përplasja e aeroplanit që mendohet se ka vrarë Yevgeny Prigozhin ishte shkaktuar qëllimisht nga një shpërthim, sipas burimeve të huaja. Një vlerësim paraprak i inteligjencës amerikane zbuloi se aeroplani ishte rrëzuar qëllimisht, thanë zyrtarët amerikanë dhe perëndimorë. Një nga zyrtarët, i cili nuk mund të përmendet, tha se shpërthimi ishte në […]

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka folur rreth situatës ekonomike të Rusisë teksa u shfaq përmes një videolidhjeje në samitin e BRICS-it. Ai thotë se Rusia është pjesë e pesë vendeve më të fuqishme ekonomikisht në botë, pavarësisht “pikëpamjeve pesimiste” të ekspertëve perëndimor. Lideri rus thotë se “ka paqëndrueshmëri në tregjet financiare, energjetike dhe të tjera, […]

Më shumë se dhjetë kompani janë të lidhura me Zvonko Veselinoviqin dhe Milan Radoiçiqin, dy biznesmenë kontrovers ndaj të cilëve Departamenti amerikan i Thesarit vendosi sanksione gati dy vjet më parë. Mediet serbe raportojnë se të paktën pesë kompani drejtohen në emër të tyre, pra kompania e tyre më e madhe “Inkop”, ndërsa të paktën po […]

Sulmet ndaj Moskës nuk po arrijnë shumë taktikisht, por po “dërgojnë një mesazh të fuqishëm”, thotë analisti ushtarak Sean Bell. Ai ka thënë se miliona njerëz në kryeqytetin rus do të jenë “gjithnjë e më shumë të shqetësuar” për sulmet e përsëritura me dron, të cilat nga ana e tyre “do të ngrenë pikëpyetje në […]

I gjithë kryeqyteti i Territoreve Veriperëndimore të Kanadasë u evakuua të enjten, ndërsa ekipet e zjarrfikësve po luftonin për të mbajtur nën kontroll një zjarr të madh. Sipas mediave të huaja, më shumë se 20,000 njerëz në Yellowknife u urdhëruan të largoheshin pasi flakët u afruan më pranë qytetit verior kanadez. Are these fires arson […]

Fëmijët rusë tani po detyrohen të mësojnë gënjeshtra të hapura, propagandë për luftën në Ukrainë dhe një histori “plotësisht të rishikuar” të botës në mënyrë që të kalojnë provimet e tyre. Një kapitull i një libri të ri të historisë i shkruar nga një ndihmës i linjës së ashpër të Vladimir Putinit titullohet “Ukraina është […]

Në rrjetet sociale është shfaqur një video që tregon fillimin e zjarrit të madh në Çiovo, i cili dogji 450 hektarë tokë. Policia kroate ka arrestuar dy persona gjatë ditës së djeshme, ndërsa sot ka thënë se janë punëtorë të huaj. Siç shkruan Slobodna Dalmacija, të lidhur me zjarrin janë dy shtetas shqiptarë që kanë […]

Autoritetet ruse i kanë ndaluar punonjësit e kanaleve televizive Russia-24 dhe Moscow-24 (pjesë e Kompanisë Shtetërore të Televizionit dhe Transmetuesit), si dhe RBC dhe disa kanaleve televizive rajonale, të transmetojnë sulmin me dron në Moskë, shkruan një portal i huaj. Sipas një të intervistuari të kësaj media, këto kanale e kanë patur të ndaluar të […]

Në vendet rurale zakonisht pasi ikë dielli temperaturat fillojnë të bien më shpejtë sesa në vendet urbane të cilat janë të ndërtuara me ndërtesa të larta. Sipas ekspertëve, kjo dukuri shpjegohet me materialin ndërtimor që akumulon të nxehtë. Betoni është i njohur me tipare akumuluese ku gjatë ditës ngrohet, dhe pastaj gjatë natës rrezaton të […]